4 mýty o rohoži
Príchod World Wide Web nás vystavil množstvu informácií, no nie všetky sú presné.
Rozlíšenie faktov od fikcie môže byť ťažké, preto búrame niektoré z najbežnejších mýtov o rohožiach na základe niekoľkoročných skúseností a skutočných faktov.
Mýtus 1:
Kvalita rohože má mať jasne definovanú životnosť.
- Životnosť rohože je konečná, ale jej trvanie veľmi závisí od prostredia, v ktorom je umiestnená, a od spôsobu, akým je (alebo nie je) udržiavaná.
- Ako každý nástroj, aj ten, ktorý je správne udržiavaný, vydrží vždy dlhšie ako ten, ktorý je zanedbaný. Vstupné koberčeky by sa mali pravidelne čistiť, aby sa zabezpečilo, že povrch bude aj naďalej účinne odstraňovať nečistoty a vlhkosť z topánok.
- Rohože, ktoré sú silne zaťažené špinou, pieskom a vodou, sú menej účinné. Protiúnavové rohože by sa mali pravidelne čistiť, aby povrch zostal protišmykový a bezpečný.
Životnosť rohože je do značnej miery ovplyvnená používaním.
Predpokladajme napríklad, že dve rovnaké výrobné zariadenia nakupujú rovnaké protiúnavové rohože. Tieto zariadenia sú vo všetkých smeroch identické, okrem závodu A funguje na tri zmeny sedem dní v týždni, zatiaľ čo závod B na dve zmeny päť dní v týždni. Rohože v závode B sa budú využívať zhruba o polovicu menej ako rohože v závode A a následne budú mať oveľa dlhšiu životnosť, pokiaľ nedôjde k neočakávanému poškodeniu
Mýtus 2:
Čím hrubší je podklad rohoží, tým dlhšie vydrží.
- Hoci hrúbka ovplyvňuje výkon rohože, nemusí nevyhnutne predĺžiť jej životnosť.
- Rohože s hrubším podkladom sú ťažšie, a preto je menej pravdepodobné, že sa budú hýbať alebo „šmýkať"
- Hrubšie rohože sa odporúčajú pre oblasti s veľmi vysokou premávkou a oblasti s hustou premávkou vozíkov alebo bugín.
- V aplikácii so strednou premávkou však gumová rohož s hrúbkou 1,5 mm nevydrží dlhšie ako tá istá podložka podložená gumou s hrúbkou 3 mm.
- Hrúbka podkladu tiež zohráva úlohu pri zmršťovaní a vlnení, čo sa zvyčajne týka iba rohoží, ktoré sa budú pravidelne prať.
- Vlákna, ktoré tvoria kobercový povrch rohože, sa zmrštia, ak sú vystavené vysokým teplotám prania. Áno, dokonca aj syntetické vlákna sa zmrštia, ak sú vystavené veľmi vysokým teplotám. Nič nezostane navždy rovnaké! Keď sa vlákna zmršťujú, začnú sa ťahať za základňu gumy, čo spôsobí, že sa na hranici vytvoria malé vlny, ktoré sa nazývajú „vlnenie".
- Čím hrubší je podklad a okraje, tým je menšia pravdepodobnosť zvlnenia, pretože hrubšia guma ľahšie odoláva ťahu zmršťujúcich sa vlákien koberca.
- Ak trváte na dôslednom umývaní rohoží v horúcej vode (>60°C), hrubší podklad sa ukáže ako dobrá investícia, pretože udrží rohož v dobrej a rovnej polohe.
Čím je protiúnavová podložka mäkšia, tým je lepšia.
- Keď to prvýkrát počujete, takmer to dáva zmysel, ale existuje niečo ako „príliš mäkké". Keď pracovné miesta vyžadujú, aby zamestnanec dlho stál, prietok krvi do dolných končatín je obmedzený, čo spôsobuje bolesť a únavu.
- Protiúnavové podložky poskytujú oporu svalom dolných končatín a chrbta a podporujú jemný pohyb svalov nôh a lýtok, čo vedie k zvýšenému prietoku krvi a kyslíka, čím predchádza bolestiam a únave alebo ich prinajmenšom odďaľuje.
- Deformácia kompresie je meranie používané na meranie posunutia podložky pod tlakom. Na podložku sa aplikuje zaťaženie a výsledky ukazujú priehyb v percentách.
- Prakticky sa jedna záťaž aplikuje na 1,38 Bar (kg /m2), čo sa rovná 68 kg osobe. Ďalšia záťaž sa aplikuje pri 2,76 Bar, čo sa rovná 220 kg osobe. Výskum naznačuje, že optimálna výchylka je medzi 20 % a 60 %. Čokoľvek menej ako 20 % je príliš tvrdé, zatiaľ čo čokoľvek nad 60 % je príliš mäkké.
- Aj keď sa zdá neintuitívne, že povrch môže byť príliš mäkký, je to pravda.
- Keď majú povrchy príliš veľkú deformáciu, vaše svaly nôh a chrbta sa nepohybujú jemne, aby podporili prietok krvi, ale viac pracujú na stabilizácii vášho tela.
- Takže príliš mäkká podložka môže v skutočnosti spôsobiť zvýšenú únavu.
Mýtus 4:
Rohože spôsobujú viac nehôd, ako im zabraňujú.
- Rohože sú navrhnuté tak, aby pomáhali predchádzať nehodám tým, že udržujú podlahy suché a poskytujú zvýšenú protišmykovosť. Avšak rovnako ako bezpečnostné pásy, ktoré sú navrhnuté tak, aby minimalizovali potenciálne poškodenie, musia byť správne používané, aby boli účinné.
- Pokiaľ zabezpečíte splnenie nasledujúcich kritérií, vaše rohože s väčšou pravdepodobnosťou zabránia nehodám, ako ich spôsobia.
Používajte rohože vyrobené z kvalitných materiálov, najmä v oblastiach s vysokou premávkou.
- Hoci sú rohože s vinylovou vrstvou často lákavou voľbou pre zákazníkov, ktorí si dávajú pozor na náklady, nefungujú dobre v prostrediach s viac než miernou premávkou a sú náchylné na praskanie a zvlnenie na okrajoch.
- Keď sa to stane, a vinylové rohože zostanú v prevádzke, môžu sa stať nebezpečnými.
- Ak hľadáte rohože, ktorá ponúka dlhodobú odolnosť a bezpečný výkon, investujte do rohoží s gumovou zadnou stranou.
- Guma zostane ležať naplocho. Nepraská ani sa nekrúti a bude vám spoľahlivo slúžiť roky.
Vyberte si správny podkladový povrch rohože podľa povrchu podlahy.
- Rohože umiestnené na hladkých podlahách, ako sú dlaždice, drevo a mramor, budú fungovať najlepšie s hladkým podkladovým povrchom. Hladká zadná časť na hladkej podlahe vytvára najväčší kontakt medzi týmito dvoma povrchmi, a preto najväčšie trenie, ktoré minimalizuje pohyb.
- Rohože umiestnené na kobercových podlahách budú najlepšie fungovať s výstupkami na zadnej strane. Špunty sú malé výstupky, ktoré uchopia povrch koberca, aby sa minimalizoval pohyb.
- V oblastiach s veľmi hustou premávkou alebo premávkou vozíkov/bugín možno budete chcieť zvážiť alternatívne možnosti podložky navrhnuté tak, aby udržali rohože na mieste aj v extrémnych podmienkach.
- Rohože pre takéto účely nájdete tiež v našej ponuke - Anchor Safe Lift Truck Mat
Starajte sa o svoje rohože správne.
- Nezanedbávali by ste svoj automobil, vynechávali by ste výmenu oleja a pneumatiky a očakávali by ste od neho optimálny výkon, však?
- Rohože nie sú iné. Aby fungovali efektívne, mali by byť správne udržiavané.
- To znamená pravidelné čistenie, aby sa odstránili prebytočné nečistoty, piesok a vlhkosť.
- Ak sa rozhodnete uložiť svoje rohože, mali by byť správne zrolované, nikdy nie zložené. To platí najmä pre vinylové rohože. Na rozdiel od gumy má vinyl „pamäť", čo znamená, že ak zostane v polohe dlhší čas, nevráti sa do pôvodnej polohy.
- Ak vinylová podložka zostane na rozdrvenej hromade alebo sú rohy na určitý čas ohnuté alebo zložené, keď položíte podložku späť na podlahu, hrbolčeky/vlny a ohnuté rohy už pravdepodobne nikdy nenarovnajú.
Máte otázky? Potrebujete cenovú ponuku ? Napíšte nám !